Tanec uzdravuje

 
Pokud moje vyznání k tanci bude inspirací, k radosti a porozumění, bude to další krůček k dobrým vztahům – tedy i k lepšímu zdraví. Hledejme cesty ke sbližování a nejen se stejnou mentalitou, k opravdové radosti, ke zdraví. Každý taneční pohyb ať je jakýkoliv, k nim bezesporu patří.
Článek poslala Anežka Hrdá, Uh. Hradiště:

Dnes již není novinkou, že taneční pohyb může být také léčivou terapií.
Zde na Slovácku má lidový tanec hluboké kořeny v široce rozvětvené rodině. I já jsem do této rodiny patřila příchodem do folklorní souboru Dolina ve St. Městě u Uh. Hradiště, před několika desítky lety. Vzpomínku na můj příchod do kroužku zaznamenal jeden muž asi takto:“Přicházela do kroužku vždy veselá, přinesla vždy pocity radosti a vítr takový ženský, ne který rve úsměv se rtů. Ale takový unášející, jako v polkovém víru. Již první zkoušku byla přijata. Byla skotačivá jako kůzle a vznášela se jako rokoková dáma. Při tanci zakláněla hlavu a smála se svými kukadly….
Již tenkrát jsem si uvědomovala, jaké příjemné pocity mně tanec přináší.Odplavuje únavu z práce, dává uvolnění i po náročné zkoušce jsem cítila příliv nových sil. Zároveň jsem si uvědomila, že vlastně není žádný rozdíl mezi tancem společenským nebo lidovým. Především jde o náš prožitek, jak ho sdělíme, jde o napětí a uvolnění. Uvolnění je to, co nám přináší radost, lehkost,dobrou náladu.
Uplynul čas a po 6letech manželství nám byl předán začínající vesnický soubor, způsobem jako v pohádce o převozníkovi. Pohádka však měla tvrdou realitu a pocit radosti z tance chyběl. Můj muž mi nechtěl dovolit, abych tančila, prý jak by to vypadalo, aby manželka vedoucího tančila a některá 16-letá dívka seděla. Vymyslela jsem si tedy „Sólo pro dvě“ s mottem:“Ještě nejsme tak staré, abychom si nemohly zatančit a když si zatančíme, jsme úplné mladice.“ Fungovalo to nejen v tanečním obrázku na jevišti.Když si vyskočíte-všechno se vznáší. Jste nad vším, co vás tlačí k zemi.Rozplynou se starosti, netíží vás závist jiných či touha vlastnit víc než potřebujete.Je mi lehko, chce se mi smát a všem všechno odpouštět.
Takovou zázračnou moc má pro mne tanec.
V mládí jsem byla plna silných pocitů a nenacházela jsem slova, jak vyjádřit co cítím.
A tancem jsem mohla promlouvat k lidem i beze slov.Tanec mi dal radost, sílu když jsem si téměř zoufala, ale tanec pro sebe mi zase pomohl. Vláčnými pohyby jsem nechala odeznít smutek, mužským verbuňkem agresi, šťastně se vznášela při valčíku a vyskočila si při skočné polce.
Naše manželství bylo po 31 letech ukončeno. Věděla jsem, že nebylo jiné cesty (ty jsem hledala marně 25 let). Zvyk je však železná košile. Všechno se změnilo, nejvíce mi scházel tanec v páru. Kde najít muže, který by si chtěl zatančit? Dozvěděla jsem se, že v našem městě začala výuka Orientálních břišních tanců. Pro tento kurz jsem měla 2 závažné důvody.

K tomuto tanci nemusím hledat partnera. Zvážila jsem, že tímto tancem se mi prohřeje a procvičí nejen celá páteř ale i pánev.
Doufala jsem tedy, že tento tanec mi pomůže udržet zdraví. A zde dám slovo odborníkům.
Tanec vyvolává chvění svalstva, dělá pružnou páteř, tělo okysličuje. Tanec však i léčí.
Pomáhá po mozkové příhodě, ale i těm co mají problémy s páteří a srdcem.
Odborníci na léčení tancem, jsou přesvědčeni, že kdo má problém s tancem, má problém i se sebou.
Psychologové doporučují všem stresovaným lidem zábavy, plesy, různá taneční setkání.
Vždyť slovo „tan„ kdysi znamenalo radost. Říkávala jsem, pokud bych si mohla zatančit každý den půl hod. žádné nemoci by mně netrápily. Další slova odborníků to potvrzují. Nejlepší by bylo, aby si každý z nás po práci zatancoval na svoji oblíbenou hudbu.
Bylo by méně rozvodů, kdyby lidé místo toho, aby na sebe křičeli, vyjádřili svoje emoce prostřednictvím tance. Může být bláznivý, s rytmem, bez rytmu i tak nás uspokojí a bude na nás působit léčivě. Tanec odblokuje naši energii především sexuální.
Prý dobrý milenec se pozná podle toho, jak se pohybuje na parketu. Já zase slýchala, kdo se shodne v tanci, shodne se i v manželství?

A co Orientální tanec? Především dělá ženu, ženou a v tanci rozvíjí její přirozenost. Přináší radost z uvolnění a řadu příznivých účinků na zdraví. Posiluje břišní a zádové svalstvo, uvolňuje blokády páteře, zkvalitňuje prožívání sexu, přispívá k léčbě neplodnosti .Zdravá a dobře prospívající pánev je pro ženu důležitá v každém věku. V ženě probouzí uzdravující energii a zvedá její sebevědomí.
Moudří manželé by měli ženám znalost Orientálního tance doporučit. Tam kde je manželství chrámem, žena je jeho kněžkou, která ho svým tancem prosvěcuje, přináší jas a osvěžení. Jako mladá jsem si představovala, že svým tancem děkuji za všechny dary, které mě byly dány. A také lépe chápu, proč se lidé těch národů, kde se hodně tančí v rytmu hudby, cítí šťastní.

Redakce Tance.cz děkuje za možnost zveřejnit tento článek na své webovém portálu.

 
Redakce Tance.cz
 
23. 2. 2010
 

 
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip