Jitka Veselá se vrací z USA a je plná roztančených myšlenek

 
Lektorka Centra Tance Jitka Veselá je studentkou pražské HAMU, která se vydala na roční studijní stáž do mekky tanečníku, amerického New York.
V září se vrací zpět a je plná roztančených myšlenek, energie a chuti předat vše, co se na své studijní cestě naučila, ostatním. Čím ji život v NY obohatil? Co se chystá předat dále? Jak ji roční stáž změnila? … Více v rozhovoru …
1. Proč ses rozhodla vycestovat za tancem do USA?
Protože jsem chtěla jet do New Yorku, který je jeden z center uměleckého dění na světě.

2. Proč sis vybrala zrovna New York?
Z tanečního hlediska je pro mě New York všechno, co já chci. Mám ráda contemporary dance, ale i street dance a tady je úplně všechno. Zatancovat si můžete kdykoli se vám zachce. Ráno, odpledne i večer a to i s velice kvalitními lektory, kteří učí po celém světě. Navíc například hip hop vznikl tady, takže opravdu vidíte kořeny tance, kteří lidé tančí po celém světě. Samozřejmě i v jiných městech máte všechny možné taneční styly. Mě to nejvíce vyhovuje tady, protože NY je velice diverzitní město a tím pádem se to projevuje i v tanci. Najdete tu velice vysoce umělecké představení, ale i komerční záležitosti.
Je tu obrovská koncentrace tanečníků, ale vůbec umělců. Jdete po ulici, jedete metrem a všude se hraje, zpívá, tančí, … Je naprosto skvělý, když si sednete na Union Square a pozorujete různá představení, posloucháte živou hudbu, nebo si sami zatancujete. Tady si každý dělá to, co chce a nikdo na nikoho nezírá v opovržení s nevěřícně kroutící hlavou, právě naopak. Život v NY je strašně těžký, ale i přes všechno se tu lidi baví, užívají si života a přitom nezáleží na věku. Pro mladé lidi je NY naprosto ideální místo, kde člověk nabere velké množství zkušeností a všechno si pořádně užije, jako já.

3. Jak vypadalo tvoje studium? Čemu ses věnovala nejvíce a co tě nejvíce obohatilo?
Studovala jsem jeden rok ve škole Steps on Broadway a k tomu jsem pobírala lekce v ostatních studiích jako je Alvin Ailey, Peridance a Broadway dance center.
Snažila jsem se co nejvíce vzdělávat v contemporary dance a street dance, ale moje škola je více zaměřená na moderní tanec, takže jsem nemohla až tolik pobírat hodiny hip hopu.
Co mě nejvíce obohatilo bylo to, že tady každý chodí na lekce bez ohledu na věk a zkušenosti, každý lektor vám chce pomoct, aby jste daný taneční styl zvládl. To mě velice obohatilo i pedagogicky. Na základě lekcí (balet, horton, jazz, contemporary, point, flor tech, yoga, pilates, …) jsem poznala své vlastní tělo a tím pádem ho dokážu lépe využívat než dříve.

4. Jak vypadal tvůj americký všední den?
No každý den jsem ráno vstala s tím, že mě všechno,bolí a strašně moc. Nikdy mě to však neodradilo jít do školy i o víkendech. Průměrně jsem měla 60 lekcí měsíčně. Svůj volný čas jsem trávila poznáváním NY, co se týče kultury, zábavy s kamarády a hlavně tance. Nyní cítím rozdíl mezi evropským a americkým tancem. A díky tomuto jsem si ujasnila jakým směrem se chci ubírat do budoucna.

5. Byl čas na cestování?
Před dvěma lety jsem měsíc cestovala po celých státech, takže si myslím, že jsem viděla opravdu hodně. Všechny nejznámější parky (např. Grand Canyon, Zion, Yosemith, Yellowstone, …), až po velkoměsta (San Francisco, LA, Chicago,…) včetně NY, kde jsem byla na měsíční stáži. Tento rok jsem se zaměřovala hlavně na studium, takže jsem na cestování neměla moc času, ale někam jsem se podívala. Dělala jsem hodně výletu tady po NY a je tady toho opravdu moc. Viděla jsem mnoho tanečních představení s ABT, Batcheva Company, New York City Ballet, Summer Stage,… Proto se NY říká “The city that never sleeps.”

6. Jak se liší čeští a američtí taneční pedagogové?
Nemyslím si, že by byl nějaký velký rozdíl mezi pedagogy u nás a v NY. Hlavní rozdíl je v tom, že do NY se stahuje elita z celého světa (Francie, Švédsko, Japonsko, JAR, Brazílie, ...) a to tvoří New Yorskou pedagogickou taneční scénu. Člověk tady má nejlepší možnost seberealizace, proto jsem sem jela.

7. Co muži v Americe? Říká se, že jsou velmi zdvořilí a galantní? Je to pravda?
Toto je filozofická otázka, na kterou nelze jen tak odpovědět, protože každý na to má subjektivní názor.

8. Jak se těšíš na své nové kurzy v Praze?
Jejda, já se už strašně moc těším, až všechny zase uvidím a budeme si moct spolu všichni zatancovat a pořádně se pobavit.

9. Co nového sis přivezla a chceš předat svým žačkám?
Chci svým žákům předat co nejvíce svých zkušeností co jsem tady nabrala. Hlavně radost z tance, který mi NY dal.

10. Co plánuješ do budoucna? Bude ještě nějaká zahraniční studijní cesta?
Tak to nevím, to se všechno uvidí časem. Teď mám prioritu dokončit univerzitu (HAMU -choreografie) a pak se uvidí co dál. Určitě se chci ještě někam podívat, ale kam a na jak dlouho nevím.


Pravidelné kurzy s Jitkou Veselou v Centru Tance:

STREET DANCE - hip hop, street jazz

 • Pondělí 19.9. - 12.12.2011, 18:00-19:30 - přihlásit
  Začátečníci, Sál 1 - Václavské nám. 36, Praha 1, cena: 2670 Kč

 • Úterý 20.9. - 13.12.2011, 15:45-17:00 - přihlásit
  Začátečníci, Sál 2 - Václavské nám. 36, Praha 1, cena: 2670 Kč

 • Čtvrtek 22.9. - 15.12.2011, 19:15-20:45 - přihlásit
  Začátečníci, Sál 4 - Václavské nám. 36, Praha 1, cena: 2470 Kč

 • Pondělí 3.10. - 12.12.2011, 16:15-17:45 - přihlásit
  Začátečníci, Štěpánská (Lucerna) - Meruňkový, Praha 1, cena: 2260 Kč

MODERNA - Contemporary (Lyrical jazz)

 • Pondělí 19.9. - 12.12.2011, 19:30-21:00 - přihlásit
  Začátečníci, Sál 1 - Václavské nám. 36, Praha 1, Jitka Veselá, cena: 2670 Kč

 • Čtvrtek 22.9. - 15.12.2011, 16:30-18:00 - přihlásit
  Začátečníci, Lužická, Praha 2, Jitka Veselá, cena: 2470 Kč

Vyzkoušejte semináře v rámci Protančeného víkendu: Celoroční oslavy 15.výročí Centra Tance začínají! Více informací naleznete ZDE.

Kapacita sálů je omezena. Rezervujte si své místo včas.

Centrum Tance
 
Redakce Tance.cz
 
5. 9. 2011
 

 
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip