Tvůrčí dílny Festivalu Ibérica zvou na vášnivý tanec i flamenkovou kytaru - nabízejí poslední volná místa

 
Oblíbené taneční lekce horkokrevného flamenka, salsy či neodolatelného argentinského tanga nebo příležitost naučit se temperamentní hře na cajón či flamenkovou kytaru nabídne 9. ročník festivalu španělské kultury Ibérica 2012. Po příznivém ohlasu veřejnosti z předešlých let ani letos nebude v pestré programové náplni chybět kromě tanečních i hudebních vystoupení předních španělských umělců rovněž řada tvůrčích dílen. Festival, jenž se uskuteční ve dnech 14. – 18. srpna v Brně, Boskovicích, Praze a Letovicích, nabízí poslední volná místa v kurzech flamenkového tance, svůdné salsy, argentinského tanga a instrumentálních kurzech kytary a perkusí, jež povedou domácí i zahraniční renomovaní lektoři. Letošní dílny ozvláštní novinka v podobě tanečního kurzu pro děti od 6 let, které si zde budou moci osvoji první flamenkové či latinskoamerické taneční krůčky.

„Prvotřídní obsazení lektorských postů a neopakovatelná atmosféra festivalu se španělskou tematikou zajišťuje flamenkovým tvůrčím dílnám dlouhodobě značnou popularitu a už teď jsou některé kurzy zcela obsazeny. V letošním roce byli pro odborný dohled přizvány osobnosti jako pozoruhodné flamenkové divy Lucía Guarnido a Ana Cali, taneční lektorky s letitou praxí Lucía Čellárová-Mansfeldová a Petra Šťastná, specialisté na flamenkovou hru Stano a Matúš Kohútkovi nebo Dario Piga a v neposlední řadě oblíbený kolumbijský lektor Alvaro Vargas Florez, který zavede do tajů svůdné salsy či charismatického argentinského tanga,“ přibližuje náplň tvůrčích dílen Martina Himerová, která má jejich organizaci na starost. Všechny připravované dílny se uskuteční přímo v srdci festivalu v Boskovicích.

Posledních několik volných míst zbývá v unikátním kurzu famózní flamenkové tanečnice Any Cali, jedné z hvězd předchozích ročníků festivalu Ibérica. Frekventantky kurzu zasvětí do tajů pokročilých tanečních technik. Tanečnic začátečnic, věčných začátečnic a mírně pokročilých se ujmou zkušené lektorky Lucía Čellárová-Mansfeldová a Petra Šťastná. Během svých lekcí dají příležitost i zájemkyním, které se s flamenkovými tanečními technikami seznámí vůbec poprvé.

Několik volných míst zbývá i v kurzech, které vedou Stano a Matúš Kohútkovi. Kytarista Stano Kohútek povede dílnu věnovanou doprovodu flamenkového tance a zpěvu, Matúš Kohútek osvětlí flamenkový compás a techniku hry na cajón. Unikátní možnost odhalit taje flamenkové hry pod vedením špičkového zahraničního lektora se nabízí kytaristům všech úrovní. Dario Piga se narodil na Sardinii, ale flamenkovou kytaru studoval přímo u zdroje, tedy na córdobské konzervatoři. Jeho učitelem nebyl nikdo menší, než slavný Niño de Pura. Své bohaté zkušenosti bude předávat v dílně zaměřené na všechny aspekty flamenkové techniky a přiveze rovněž svoji novou učebnici flamenkových kytarových technik. Dario mluví anglicky, francouzsky, italsky, španělsky a částečně česky. Případná jazyková asistence je zajištěna.

Kurzy argentinského tanga, které se osvědčily již loni, povede oblíbený kolumbijský lektor žijící ve Španělsku Alvaro Vargas Florez. Ten bude na letošní Ibérice vyučovat nejen tango, ale i salsu. Účast v kurzu tanga je ideální s partnerem, ale ani jednotlivci nemusí mít obavy – metoda výuky je flexibilní a počítá i s touto variantou.

Letošní horkou novinkou je otevření kurzů pro děti od 6 let, v nichž se seznámí s prvními krůčky a základní technikou flamenkových tanců, ale i salsy a argentinského tanga. Dětem se budou věnovat zkušení lektoři Petra Šťastná a Alvaro Vargas.

Další chystanou novinkou, jíž uvítají nejmenší návštěvníci i jejich rodiče, bude festivalová školka, která v průběhu festivalu zajistí hlídání dětí od 3 do 10 let. O školku se bude starat Yana Skalicka, zkušená pedagožka původem z Ekvádoru se specializací „logoped“, působící v brněnské bilingvní mateřské škole Mateřídouška. Všechny aktivity pro děti budou směrovány k nenásilnému poznávání španělštiny formou her.

Součástí festivalu Ibérica bude i letos výuka španělštiny – intenzivní jazykový kurz s rodilým mluvčím, pořádaný sdružením SPAINART (www.spainart.eu).

Kurzy jsou rozvrženy do pěti dnů – od úterý 14. srpna do soboty 18. srpna. Vyvrcholením tvůrčích dílen se stane – jako každý rok – sobotní závěrečná fiesta v zámeckém skleníku, kde všichni účastníci společně s lektory vytvoří nefalšovanou flamenkovou atmosféru. Kurzovné se pohybuje od 1000 do 3000 Kč podle intenzity kurzu a frekventanti mají volný vstup na stání na všechny festivalové koncerty. Podrobný ceník je k dispozici na festivalovém webu www.iberica.cz. Registrace do dílen je možná prostřednictvím festivalového webu www.iberica.cz, případně na e-mailu martina@jazzdnes.cz.

Návštěvníci festivalu Ibérica se mohou každoročně těšit nejen na temperamentní španělskou hudbu v podání talentovaných muzikantů, ale i na strhující vystoupení flamenkových tanečnic a tanečníků, hudební a taneční tvůrčí dílny. Chybět nebudou ani rozmanité doprovodné aktivity, jakými jsou např. výstavy děl španělských umělců, ukázky ze španělské kinematografie či degustace španělských vín a delikates.

Brány festivalu jsou otevřeny všem zájemcům o španělskou kulturu a nejen jim. Úroveň festivalu Ibérica je mimořádná nejen díky skvostným umělcům, kteří přijímají koncertní pozvání, ale i neopakovatelnou atmosférou vytvářenou nadšeným publikem. Jednotlivé ročníky se odlišují jedinečnou dramaturgíií a vyčnívají nad ostatními festivaly svojí výjimečností a neopakovatelností.

IBÉRICA 2012 – TVŮRČÍ DÍLNY
Martina Himerová, tel.: +420 603 176 556, e-mail: martina@jazzdnes.cz
Maria Cristina Roa, tel.: +420 604 490 756, e-mail: cristina@iberica.cz

Koordinátorka festivalových aktivit:
Klára Pištěláková, tel.: +420 608 764 774, e-mail: klara.pistelakova@clubclassic.cz

Dramaturg festivalu:
Petr Vít, tel.: +420 607 534 731, e-mail: vitpetr@hotmail.com

Produkce festivalu:
TWENTYFOURSEVEN Promotions, s. r. o.
Vilém Spilka, tel.: +420 608 727 394, e-mail: spilka@24-7promotions.cz
Vlastimil Trllo, tel.: +420 777 208 266, e-mail: trllo@24-7promotions.cz

Mediální servis:
TWENTYFOURSEVEN Promotions, s. r. o.
Martin Kašpar, tel.: +420 723 036 041, e-mail: kaspar@24-7promotions.cz

Festival pořádá IP SPORT&ART, o. s., Gajdošova 16, 615 00 Brno.

 
Redakce Tance.cz
 
9. 8. 2012
 

 
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip