Salsa

 
Salsa, v překladu “omáčka“, je kosmopolitní tanec, jehož historie spadá až do konce 15. století, kdy doplul Kryštof Kolumbus na Kubu. Tanec jako takový je většinou laickou veřejností označován za rychlý rytmický a svěží párový tanec, ale stejně tak může být salsa pomalá a smyslná, protože obsahuje široké spektrum stylů.

Historie a vývoj


Salsa, v překladu “omáčka“, je kosmopolitní tanec, jehož historie spadá až do konce 15. století, kdy doplul Kryštof Kolumbus na Kubu. Tanec jako takový je většinou laickou veřejností označován za rychlý rytmický a svěží párový tanec, ale stejně tak může být salsa pomalá a smyslná, protože obsahuje široké spektrum stylů.


Stejně jako je rozmanitá hudba jsou rozmanité i vlivy, které salsu ovlivnily a formovaly. černobílé foto tanečníků Většina lidí je přesvědčena o kubánském původu, avšak najdou se i tací, kteří preferují, např. Puerto Rico či Dominikánskou republiku. Citelně do vývoje salsy zasáhli afričtí otroci přivezení do Karibské oblasti ze Španělska. Právě otroci přinesli typické prvky, ze kterých se pak formoval son, mambo, rumba a další styly, které se i nadále vyvíjely a transformovaly.


Postupem času se do salsy začaly promítat i jiné vlivy –Contradanza (Francie), která byla též přivezena Španěly zdomácněla a stala se z ní danza. Danza se pak dále upravovala a stala se i národním kubánským tancem. Později se sloučila s africkou rumbou a tímto spojením vznikl kubánský son. Do salsy také pronikalo mambo, které nese prvky swingu, jazzu a big bandu. Koncem 19. století danzu nahradil živější a frivolnější tanec danzon, který si získal přízeň především u vyšší kubánské společnosti. Současně se však tancoval i son, ale ten byl charakteristický spíše pro vrstvy nižší.


Rozesetí salsy do světa bylo podmíněno emigrací za revoluce Fidela Castra v 50. a 60. letech. V této době se salsa začala míchat s ostatními ostrovními tanci z merengue (Dom. rep.), nebo plenou (Puerto Rico). Salsa se také dostala do New Yorku, když ji sem zanesli kubánští přistěhovalci a s úspěchem jí tu reprodukovali a slučovali s tehdejším popem. V NY se také měnilo rozložení nástrojů, do popředí se dostává vedle trubky, trombón a do pozadí se dostávají tradiční nástroje (různé bubny, bouchací dřívka…). Průběhem tohoto období vzniká salsa jako pojem a za zakladatele je považován Tito Puente, který emigroval do Spojených států z Puerto Rica. Spolu s ním se za nejvýznamnější propagátory salsy ve Spojených státech považují Tito Rodriguez s Perézem Pradem, kteří zakládali kapely vyvíjející vlastní styl mamba. Mnozí kapelníci jako Beny Moré začali kombinovat mambový základ s již zmíněným sonem či guarachou.


Popularizace salsy ve Spojených státech probíhala nejprve pod nálepkou Fania Records, kterou založil Johnny Pachec z Dominikánské republiky. Ohrožením pro salsu byla éra Beatles, ve které salsa upadala. Opět se do podvědomí lidí dostala, když v roce 1967 Fania Records převzal právník Jerry Masuccim. Pod jeho taktovkou nahrávali takoví zpěváci jako např. Willie Colón, Ruben Bládes, Hector Lavoa, Ismael Miranda a další. Období 70. let bylo pro salsu velmi úspěšné, horší to bylo v 80. letech kdy její sláva poněkud opadala na úkor podstatně jednoduššího tance a sice merengue.


skupinový tanec

Dnes se salsa opět navrací do zlatých časů a možná by se dalo i říci, že se jí nikdy nedostalo takové slávy jako právě nyní, kdy v ní i popová hudba hledá inspiraci a kdy tzv. salsatéky rostou jako houby po dešti a to nejen u nás, ale i ve světě.


Základní styly salsy


Tanečních stylů salsy je tolik, kolik je lidí, kteří ji tančí. Je to tím, že salsa je tanec "volného stylu", tanec nespoutaný a svobodný, který nemá žádná pevně daná pravidla, která by se musela dodržovat. Kdysi bylo nutné znát pouze pár základních kroků (mambo, kuba, aqua…), a pak už jen stačilo nechat se vést hudbou a svým citem. Salsa od té doby do sebe vstřebala mnoho jiných tanečních stylů a stala se daleko propracovanější taneční formou.


I nadále je salsa tanec "volného stylu", avšak v různých částech světa se vyvinuly odlišné typy salsy. Každý z nich má jiné pohyby nohou, a také jiné otáčky.


K hlavním typům salsy patří:

Kubánská salsa
Newyorská salsa
Salsa LA
Rueda


Kubánská salsa se na rozdíl od ostatních tancuje v kruhu (kolem dokola středu) a dříve to byl jediný druh salsy, který se u nás vyučoval spolu s Ruedou. Ostatní druhy se tancují přímočaře. Salsa LA se specializuje na akrobatické otočky přebírá prvky jazzu, hip hopu a dokonce break dance.


 
Dave
Praha
 
9. 5. 2004
 

 
 
Komentáře k tomuto článku: Datum  Autor  Předmět
29.8. 23:48 Jarmila Šimonová dotaz k salse
30.5. 14:55 Johnd434 iorpytrp
30.5. 14:57 Johnb825 iorpytrp
30.5. 14:58 Smithe711 - prázdný -
30.9. 09:42 Coach Outlet godisagirling@outlook.com
 


Zobrazit všechny komentáře
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip