Slet čarodějek

 
Noc z 30.4. na 1.5.2004 byla zajímavá hned z několika hledisek. Tím nejvýznamnějším byl jistě vstup ČR do EU. Druhou událostí, na kterou bychom určitě neměli zapomenout byl slet čarodějnic. I letos se jistě uskutečnilo bezpočet čarodějnických rejů. Na jednom z těch pražských jsme se byli podívat.....

Noc z 30.4. na 1.5.2004 byla zajímavá hned z několika hledisek. Tím nejvýznamnějším byl jistě vstup ČR do EU. Na mnoha místech a nejen v České republice se konaly oslavy, které například v Praze přesně o půlnoci vyvrcholily 15 minutovým ohňostrojem. Obloha nad Letnou zářila barevnými světly z vystřelovaných raket. K vidění byly různé efekty, od velkých pestrobarevných světlic až po zlatý déšť a nechyběly ani padající hvězdy - každý si mohl do nové doby něco přát. Zkrátka bylo se opravdu na co dívat.


Čím ještě je ale tato noc zvláštní? Sletem čarodějnic - svátkem, který se slaví již po mnoho let. Na vesnicích a v menších městech se obvykle pálí čarodějnický oheň, který je největší atrakcí především pro děti. Letos byl tento svátek sice poněkud zastíněn již zmíněným vstupem do Evropy, přesto na něj lidé nezapomněli.


Jednou z akcí, která se u příležitosti "čarodějnic" konala přímo v Praze v divadle Gong, byl Slet čarodějek pořádaný Centrem Orientálního Tance. Celá akce měla charitativní charakter. Finance získané ze vstupného jednotlivých účastníků a z tomboly byly věnovány na "adopci na dálku". Všichni účastníci večera se tedy stali adoptivními rodiči holčičky Hannah Gathoni Njoki z Keni, jak jsem se dozvěděla z letáčku.


Byla jsem zvána, přišla jsem se podívat. Do divadla jsem dorazila kolem půl deváté a vpadla jsem přímo do roztančeného sálu plného pravých orientálních tanečnic ve svých kostýmech. Cinkání penízků, ladné pohyby tanečnic za zvuků orientálních melodií a celková pohoda bez cigaretového dýmu. Takový byl můj první pocit, když jsem vkročila do šera místního sálu, kde v tu dobu probíhala volná zábava.


Toto je popis obrazku

Po nějaké době se na pódiu rozsvítila světla a vkročil čaroděj spolu s čarodějkou, aby oznámili další program. Z projevu sršícího vtipem se účastníci dověděli, že je na řadě série vystoupení jednotlivých tanečnic, která bude zahájena ukázkou žonglování, spojenou s pomyslným upálením jedné čarodějnice. Efektní vystoupení uchvacovalo všechny diváky v sále a bylo odměněno bouřlivým potleskem. Po mistrné ukázce zručnosti žongléra již přitančila na pódium první tanečnice a rozhoupala svoje boky v rytmu orientálních melodií. Jedna tanečnice střídala druhou, každá tančila jiný tanec s jinými prvky - program byl doslova nabitý bezpočtem tanečních lahůdek potěšujících hlavně divákovo bystré oko. Jako nezasvěcený člověk jsem si všimla, že se tančilo několik stylů, všechny mě naprosto uchvacovaly svojí jedinečností. S obrovským zájmem jsem se dívala na umění zcela jiného druhu.


Po skončení tohoto bloku nastala chvíle napětí. Skřítkové otevřeli svoje kouzelné truhly a rozhodli se rozdat svoje poklady – začala se losovat tombola. Tím největším pokladem, který jste si mohli odnést byl stříbrný vyvážený meč vyrobený na zakázku přímo pro účely orientálního tance. Jinak jste mohli vyhrát například šaty z penízků nebo orientální šátky a spoustu dalších atraktivních cen. Skřítkové nezapomněli na nikoho, každý los vyhrával. Musím podotknout, že tady jsem promarnila svoji šanci, neb jsem za peníz nízký žádný los sobě nezakoupila, tudíž jsem jela domů s prázdnou, zatím co ostatní měli tašky nadité dárky.


Když šaramantní čaroděj v kouzelnickém klobouku vyhlásil další volný tanec a volnou zábavu, srdce všech tanečnic zaplesala a vrhla se s chutí a nadšením do dalšího tančení a rejdění. Skupina tanečnicRozhlédla jsem se naposled po sále. Byl čas, abych se podívala i na jiná místa v Praze. Odcházela jsem za zvuku vesele cinkajících penízků a za doprovodu měkce znějící orientální hudby. Moje pocity opravdu nebylo možné vyjádřit slovy. Snad jen… Z tanečního sálu zkrátka sálalo nadšení, radost ze života a blízkost všech duší.


Jak jsem se od organizátorů dozvěděla, budete mít příležitost si v brzké době v Praze orientální tance zatancovat znovu. Veškeré informace včas uveřejníme. Více informací o celé akci i mnoha dalších najdete na stránkách www.orientalnitanec.cz.


 
Jíťa
Redakce
 
10. 5. 2004
 

 
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip