Perský tanec

 

Podobně jako perská poezie a umění, je i perský tanec velice delikátní, intrikovaný, jemný a pln významu. Jemné pohyby prstů a paží, delikátní vlnivé pohyby horní části trupu a obličejové výrazy jsou základními elementy tohoto tance.

Rozpoznáme zde charakteristické prvky z různých kultur, především Číny a Indie, a to díky slavné historii Hedvábné stezky. Tyto vlivy se pak mísily ve střední Asii s vlastním folklórem a začaly vznikat dnes částečně kodifikované, klasické tance Íranu, Uzbekistánu, Afghanistánu, tančeny pouze u dvora. Perský tanec pak dále ovlivnil tanec arabský, turecký a egyptský, obzvlástě v pohybech pažemi. Vedle klasického tance samozřejmě stále žije folklór. Perský klasický tanec je podobný Teheránskému populárnímu tanci, který se tančí na rodinných oslavách hromadně, ovšem provedení je rafinovanější, komplikovanější, přesnější, má zaujaté publikum a je to sólový tanec.

Na rozdíl od Arabského tance, který se soustřeďuje na pohyby pánve, perský klasický tanec zvýrazňuje především horní část těla: obličej, hlavu, trup a paže. Profesionální tanečnice tančí také s čajovými sklenkami nebo činelky, aby se rytmicky doprovázely. Pohyby vyžadují extrémní pružnost a ladnost horní části těla, různé výrazy obličeje, např. pohyby obou obočí nezávisle.

Pravdou je, že v perském tanci je na prvním místě procítění a cit, až potom technika. Tanečnice jemně koketuje s publikem právě pomocí obličejových výrazů a ukazuje radost, smyslnost, hrdost, smích, zdrženlivost. Dynamické otočky a malé pánevní pohyby jsou součástí stylu, ovšem pohyb bez výrazu nemůže být považován za opravdový perský styl. Tanec bez vyjádření emocí a bez výrazu je pro Íránské publikum prázdný a nezajímavý.

Historie perského tance

Kořeny moderního Perského klasického tance sahají do dynastie Qajar (1780-1906), obzvláště za vlády Fath Ali Shaha, který věnoval zvláštní pozornost všem formám umění, včetne tance. Jeho následovníci pak v této zálibě pokračovali. Život tohoto dvora můzeme názorně vidět na slavných qajarských olejomalbách.

Po ústavní revoluci v r. 1906 byla Persie čím dál více ovlivňována západem, jako výsledek politických intrik mezi Ruskem, Anglií a Německem a pád monarchie způsobil také pád statusu tanečnic. Tak se bohužel stalo to, že tradice klasického tance byla dále provozována pouze prostitutkami a kurtizánami na ulici, společně s jinými skupinami komediantů. Neprofesionálně ovšem tato tradice přežívala v soukromí, doma. Perské ženy začínaly tančit v útlém věku, učily se od svých příbuzných a účelem byla zábava pro rodinu.

Před kulturní revolucí v r. 1979 tento tanec vyučovaly ne-muslimské tanečnice armánského a židovského původu, a jejich žákyněmi byli mravné íranské ženy z vyšších vrstev. Vše bylo ovšem v přísné tajnosti.

V 50-60. letech se dostalo tomuto tanci obrození, což jej odstranilo z kontextu prostituce a nočních klubů. Tanečnice se začaly objevovat v televizi a vláda začala sponzorovat taneční soubory, které reprezentovaly jak klasický, tak folklórní tance různých kmenů a regionů. Zvaly také na pomoc baletní mistry z různých zemí, aby Íránský tanec pomohli znovu dostat na mezinárodní úroveň. Bohužel kulturní revoluce v r. 1979 udělala konec všem těmto aktivitám.

Jak tedy pokračuje perský tanec dnes?

Taneční mistři z Íránu emigrovali, převážně do Spojených států, kde znovu vytvořili taneční soubory, jako např. Pars National Ballet, veden A. Nazemim, dále Sabah Dance Company a Avaz Dance Theater, veden prof. Anthony Shay, u kterého studovala také PhDr. Robyn Friend. Íránský tanec se i dnes neustále vyvíjí, není to mrtvá forma, která se neustále opakuje, ale forma bohatá na svoji tradici a zároveň otevřena jiným vlivům.


Kde se můžete s perským tancem blíže seznámit?

Rádi bychom Vás upozornili na seminář perského tance se světovou znalkyní PhDr. Robyn Friend z USA, která tento styl studuje a vyučuje již 25 let. Workshop se bude konat ve studiu Zambra 26. - 29.3. 2005.

Další informace a přihlášky na renamilgrom@hotmail.com

 
Rena
Praha
 
23. 3. 2005
 

 
 
Komentáře k tomuto článku: Datum  Autor  Předmět
16.7. 15:30 vojta penis
 


Zobrazit všechny komentáře
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip