Lázně Luhačovice

 

Chcete utéct před každodenním stresem a vyhnout se uspěchanému životu? Zkuste se vydat do oázy klidu, kterou naleznete v Lázních Luhačovice. Tento výlet na jedno odpoledne určitě rozjasní Vaši tvář a potěší Vaše děti. Vždyť teplou oplatku do ruky jen tak nekoupíte...

Lázně Luhačovice hledejte na jihovýchodní Moravě asi 20 kilometrů od Zlína. Malebné městečko se rozkládá na zalesněných stráních Bílých Karpat v údolí říčky Šťávnice. Mezi hlavní atrakce tohoto lázeňského města bezesporu patří léčivé prameny, které můžete během své procházky zdarma ochutnat. Pokud máte turistického ducha a radši byste se vydali na nějakou tu túru, vyhledejte rozcestník a vzhůru na výlet. Za odměnu si při zpáteční cestě můžete dát něco sladkého na zub. My jsme tentokrát turistice odolali a v klidu jsme si prohlédli městečko a některá jeho zákoutí. Pojďte se s námi projít po Luhačovicích.


fontana_kruhovy_objezd

Do města jsme přijeli od Uherského Hradiště a neváhali jsme zaparkovat svoje vozidlo hned poblíž první atrakce, která nás velmi potěšila. Uprostřed místního kruhového objezdu totiž nerostou kopřivy ani lebeda, ale do výšky tady stříká vodotrysk. Opravdu zvláštní, jak taková maličkost úplně změní ráz ulice - stačí kousek zeleně a trocha vody.


Naše první kroky vedly jak jinak než k hlavní atrakci lázeňských měst - k léčivému pramenu. O jeho účincích na normálního smrtelníka by se samozřejmě dalo polemizovat, ale pacientům, kteří ho mají předepsaný jistě pomůže. První ochutnávku jsme učinili u pramenu Aloiska. Jedná se o studený pramen, který obsahuje velké množství minerálů včetně železa. dr_stastny Velmi podrobnou informaci o jeho účincích a složení naleznete na informační tabuli, která je umístěna u každého z pramenů. Ochutnali jsme, zašklebili se a spokojeně jsme pokračovali po stopách léčivých moků. Po šipkách jsme poměrně brzo došli k dalšímu pramenu, Dr. Šťastného. Někteří jedinci z naší výpravy již ztratili část ze svého optimismu, ale přece jen se ještě nechali zvyklat a udělali i na tomto stanovišti něco pro své zdraví a ochutnali. Příkladem jim možná byla asi šestiletá holčička s culíkem, která i přes naše varování, že to není cola statečně ochutnala. Když prohlásila, že tenhle pramen jí teda chutná opravdu víc než ten předtím, nebylo pochyb, že za zkoušku to stojí.


Pramen Dr. Šťastného leží v podstatě na začátku lázeňské promenády. Tady Vás už čeká opravdu příjemné prostředí bez aut a Vaše kroky doprovází jenom tiché šumění říčky Šťávnice, která dodává promenádě svěží vzhled. Až dojdete k tenisovým kurtům a pokocháte se uměním malých i velkých tenistů, stačí vyběhnout pár schodů a ochutnat z dalšího pramene. Tentokrát se jedná o známější Ottovku. ottovka Tento pramen byl objeven, pokud mně paměť dobře slouží, na počátku 19. století a používá se k pitné léčebné kúře. I u tohoto pramene se vše potřebné a zajímavé dozvíte z informační tabule. Až se pokocháte výhledem a vychutnáte lehce minerální vodu, vrátíte se zpátky k říčce a můžete s námi pokračovat podél jejího toku dál. Pokud se Vaše děti začaly nudit, stačí se na chvíli zastavit na jednom z mostů a nakrmit všude přítomné kačeny. Vaším rohlíkem určitě nepohrnou.


Až minete Muzeum, bude po vaší levé ruce, můžete se hned pokochat dalšími krásami, tentokrát po Vaší pravé ruce. U nádherného květinového "korzocucu", stojícímu před Jurkovičovým domem, určitě smeknete klobouk a vzdáte hold šikovným rukám zahradníků. Přímo před Vámi je Lázeňské náměstí s fontánou. Máte-li štěstí můžete si poslechnout koncert pod širým nebem, lavičky jsou připraveny, stačí si jen sednout a poslouchat. Pokud máte chuť na zmrzlinu nebo výborný jablkový závin, zkuste Lázeňskou cukrárnu. A jestli jsou Vaše děti neposedné, vypusťte je do zeleného labyrintu vytvořeného ze tří urostlých buků, jejichž větve se sklání až k zemi. Tento příjemný chládek potěší i dospělého.


vincentka

Poslední pramen, který jsme navštívili byl ze všech nejznámější. Přímo v Lázeňské kolonádě můžete ochutnat Vincentku. Nabízí se studená i teplá varianta, ale přiznám, že na teplou variantu jsme si netroufli. Přece jenom tolik minerálů najednou, a ještě v teplém podání, může pěkně procvičit vaše zažívací ústrojí. Abyste o ochutnávku tohoto pramene nepřišli, musíte si dát pozor na otvírací dobu. V 17:30 se totiž brány pavilonu zavírají.


lazenske_divadlo

Zpátky můžete jít Lázeňským parkem po druhé straně říčky a pokochat se budovou divadla. Máte-li čas, můžete navštívit i některé představení. Opět minete pramen Dr. Šťastného a ocitnete se opodál obchůdku, kde Vám nabídnou čerstvou oplatku do ruky. Výběr je velký, od klasických oříškových, přes čokoládové, vanilkové, kokosové až po různé kombinace či poněkud exotické příchutě. Nezapomeňte koupit oplatku i Vašim známým, je to dobrý sladký dárek z Vašeho výletu.


A co minerálka? Už začala působit? Nebojte se ničeho, nebude to tak hrozné. Z Karlových Varů byste si pravděpodobně přivezli ještě "větší" zážitek, protože tam mají pramenů 13. Ale o tom zase někdy příště...

 
Jíťa
Redakce
 
12. 7. 2004
 

 
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip