Samba – exotický tanec s erotickým nábojem

 
Rio de Janeiro. Ulicemi procházejí davy rozdováděných tanečníků a tanečnic. Odkládají zábrany i civilní oděv a noří se do nekonečné pestrobarevné karnevalového noci. Jsou tím, kým chtějí být. "Při sambě se ze mě stává temperamentní tygřice," říká lektorka samby Evička. Všichni se společně radují ze života - žijeme jen jednou, tak proč si neužít naplno?
Slovo samba pochází z portugalského "semba" a znamená božskou tanečnici. Samba je karnevalový tanec původem z Latinské Ameriky z Brazílie. Brazilci tančí od malička a s nadsázkou se dá říci, že sambu umějí tančit dříve než začnou chodit. Nejen oni chodí na karnevalový rej především za jedním cílem – bavit se! A právě dynamičnost samby vychází z jejich temperamentu, který žádnému tanečníku samby rozhodně nechybí.

Typické prvky tance
K nejtypičtějším prvků patří tzv. batucadas, které představují rozkmitání celého těla v maximální rychlosti až do úplné extáze. Další charakteristické prvky jsou pohupy nahoru a dolů vycházející z nártů a kolen. Proto můžete po tanci cítit netrénované svaly – hlavně v lýtkách. Pro sambu je dále typická hra ramen – pohyb paží dotváří jejich siluetu. Samba se vyznačuje pohybem v prostoru na rozdíl od jiných latinskoamerických tanců, při nichž se tanečníci spokojí i s malým prostorem. Z tanečníků čiší radost z tance a stejně tak i erotický náboj podpořený mnohdy sporým taneční kostýmem a také pohledy, které upírá tanečník či tanečnice na svého druha.

Hudební doprovod
Rytmus samby se odehrává ve 2/4 nebo 4/4 taktu, základní tempo 50 taktů za minutu může být lehce zaměněno za tempo mírnější i rychlejší. Rytmus udávají bicí nástroje bonga, maraca, bambusové tyčky apod.

"Při sambě se ze mě stává temperamentní tygřice"
Samba a latinskoamerické rytmy v nás probouzejí šelmy, svádějí a hrají si s námi. Kdysi mě učili, že samba by měla vypadat jako tanec těsně před úprkem do pralesa. I taneční lekce jsou proto příjemným únikem od reality, říká Evička Procházková, lektorka a tanečnice samby. Evička tančila závodně latinskoamerické tance (třída A), ale na první pohled to nepoznáte. V běžném životě je to normální studentka, která chodí po městě s batůžkem. Tančí také orientální tance a flamenco.
Tanec je pro mě příjemnou relaxací, doplňuje Evička. Díky tanci se udržuji v kondici. V neposlední řadě mi dodává energii ke zvládání každodenních povinností a probouzí ve mně ženskost, která je někdy něžná a jindy svůdná a temperamentní. Orientální tanec probouzí každý skrytý sval našeho těla a můžeme si s ním úžasně pohrát. Naproti tomu samba je tanec velmi uvolněný, nabitý energií, který evokuje africké kořeny. V obou stylech jsou důležité různé bubínky, ale každý z těchto dvou tanců je využívá jinak. Při orientálním tanci se uvolním a probudím v sobě princeznu tisíce a jedné noci a při sambě se ze mě stává temperamentní tygřice.


Kam, s kým a v čem:
Partner není nutný; sambu lze tančit sólově i v páru. Na seminářích i výukových lekcích se ale často vyučuje sólový tanec a choreografie pro sólové nebo skupinové vystupování. Takže partnera opravdu nepotřebujete!
Taneční kostým bývá velmi originální, živý a barevný a často i sporadický. Na výuku si ale nemusíte pořizovat karnevalový kostým ani doplňky. Stačí krátká sukýnka nebo sportovní kalhoty (i kraťasy) a přes ně třeba šátek s třásněmi, a top nebo tričko s krátkým rukávem. Důležitá je měkká obuv bez podpatků, např. boty na aerobic nebo moderní tance, taneční cvičky, příp. můžete tančit bosa. Pro koho je samba určená: „samba nesleduje postavu tanečnic a tanečníků.
Karnevalové tanečnice mají kulaté zadečky a krásně tvarované nohy. A ideální váhu?? Co je to ideální váha?? Na ní nezáleží. Důležité je srdíčko. Pokud vás samba chytne u srdce, bude se vám tančit lehce i přes nějaké to kilčo navíc,“ upřesňuje lektorka Evička.
Semináře a kurzy pořádá v Praze a v Plzni Centrum Orientálního Tance (www.orientalnitanec.cz)

Tančit lze na tisíc způsobů. Někdo má tanec v krvi, někdo tančí srdcem, někdo vyniká v technice. Všichni tanečníci ale mají jedno společné: Tanec jim přináší radost. Udělejte si ji i vy!
 
Redakce Tance.cz
 
17. 2. 2006
 

 
 
Komentáře k tomuto článku: Datum  Autor  Předmět
14.10. 10:40 Václava Kovaříková Kurz samby
 


Zobrazit všechny komentáře
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip