Evička je dračice s andělským úsměvem

 
Evičku byste na ulici jen těžko poznali a ještě hůře dohonili. Dokáže přirozeně splynout s davem, i když neustále někam spěchá a neplatí pro ni ani cedule "STOP!" :o) Ríká se, že sambistky mají vytrénované a zároveň úžasně tvarované nohy. Něco na tom opravdu bude ...
Kdy, kde a s kým začal tvůj taneční život?
Někdy kolem mých dvanácti let, když jsem začala navštěvovat taneční rytmiku. Učili jsme se základní kroky latinskoamerických a standardních tanců, ale sólově. Také jsme hráli různé taneční hry a podobně. Chodila jsem tam, tuším, dva roky a pak mě to začalo nudit, protože jsme se učili neustále to samé dokola. Jelikož jsem věděla, že moje maminka za mlada tančívala, protože jsem se od malička prohrabovala jejími tanečními fotkami, tak jsem jí začala přemlouvat, aby založila taneční klub párového tancování. Nejdřív se to setkalo se zápornými ohlasy, ale nakonec se mi to podařilo :-)), takže po pár týdnech se konal nábor a začala jsem tancovat standardní a latinskoamerické tance.
První rok jsme tančili jen pro sebe, bez soutěžních ambicí, učili jsme se různá předtančení na plesy a začali jsme vystupovat v našem pětitisícovém městečku na všech možných plesech. Po čase s námi začal spolupracovat taneční mistr z vedlejšího města, který vlastní taneční školu. Naše taneční schopnosti se začaly zlepšovat a dokonce jsme jeli na první taneční soutěže. Od té doby začala moje hlavně latinskoamerická soutěžní kariéra.
Bohužel po několika měsících jsem přišla o partnera, který odjel na střední školu, takže jsem měla asi rok pauzu.
Ale razím heslo, že všechno zlé je k něčemu dobré a to se mi potvrdilo:-)). Po určitém čase mi napsal tanečník, kterého jsem už dlouho obdivovala a říkala jsem si, jak by bylo super s ním tancovat. A hle, on přišel za mnou :-)). Měl už lepší třídu, kdežto já byla téměř začátečník, ale dali jsme si pár tréninků a Petr se rozhodl, že to se mnou zkusí. Začali jsme několikrát týdně trénovat a po třech měsících jsme vyrazili na první soutěže. V tu dobu jsem naplno rozjela svou soutěžní kariéru a ve chvíli, kdy jsme začali trénovat s manžely Bartůňkovými, které považuji za špičku, už to bylo lepší a lepší :-)).

Chtěla jsi se tanci věnovat sotva jsi ho okusila, anebo se za tvého koníčka přimlouvali třeba rodiče, babičky a další příbuzní?
Jelikož mamka věděla, co soutěžní tancování obnáší, nebyla z toho moc nadšená. Dá se říct, že jsem jí tak dlouho přemlouvala, až svolila :-)).

Vždycky mě zajímalo, jestli tanečnice navštěvovaly klasické taneční? :o)
Samozřejmě :-)). Sice jsem měla jednou takový úlet, že tam vlastně nemusím, ale mamka mě přesvědčila, že to není jen o tanci, ale hlavně o společenské výchově. A musím říct, že jsem si taneční vážně užívala, hned bych se tam vrátila :-)).

Kolik hodin týdně se věnuješ tancování?
V průměru něco kolem šestnácti (no, to je asi dost, že?? Jo, a ještě je to málo), ale jsou i dny, kdy trávím na parketě většinu dne a zahrnuje to potom i posilování, protahování a trénink jiných tanců než těch, které vyučuji.

Zbývá ti čas i na něco jiného - na nějaký jiný koníček?
Tanec je opravdu hlavním koníčkem. Nedokážu si bez něj svůj život představit. Ráda bych, aby byl jednou i mým zaměstnáním. Krom toho, že se věnuji tancům, které vyučuji a snažím se v nich zdokonalovat, stále tíhnu trochu k soutěžní podobě latinskoamerických tanců a také se snažím zjistit, jak tyto tance vypadají v zemích svého původu. Je v tom většinou velký rozdíl. V poslední době k tomu všemu přibylo ještě flamenco a S-faktor. S-faktor je pro mě velký zdroj inspirace a ráda bych ho přiblížila i dámám ve svých kurzech.
V neposlední řadě mě naplňuje i tanec se šavlí, to je fajn relax :-)) A když vezmu něco, co nemá s tancem nic společného, pak moc ráda čtu například knihy Paula Coelha, které jsou velkým zdrojem životních moudrostí. Když už bych nejradši se vším sekla, tenhle pán mě prostřednictvím svých knih vždy dokonale postaví na nohy.

Od latinskoamerických tanců jsi si "odskočila" k břišnímu tanci, čím jsou si tyto tance podobné, pokud můžeme vůbec o nějaké podobnosti hovořit?
Začnu hlavním rozdílem, který mě vlastně donutil se orientálním tancům věnovat. Můj taneční partner se zranil tak, že na rok vypadl z aktivního tancování. Protože jsem od přírody líný tvor, nebavilo mě trénovat sama. No, to byl asi začátek konce mé soutěžní kariéry. Kamarádka je lektorkou orientu v Centru Orientálního Tance, takže jsem začala chodit k ní na hodiny a chytlo mě to. Hlavně to, že k tomu člověk nepotřebuje nikoho dalšího.
Takže hlavní rozdíl je v tom, že v tanci nejste na nikom závislí… tedy alespoň když srovnám orientální tance se soutěžními latinskoamerickými. Jinak se dají latinskoamerické tance také vesele tančit i bez partnera. Další velký rozdíl je v tom, že orient využívá k tanci hlavně trup jako takový. Latinskoamerické tance jsou založené hlavně na krokových variacích, které jsou dotvářeny pohyby v bocích a v rukou.
Ale abych odpověděla na otázku, jednu podobnost přeci jen mají. Pokud se tedy budeme bavit o původních latinskoamerických tancích, ne o jejich soutěžní podobě. Jak latinskoamerické, tak orientální tance, mohou být něžné a svádivé stejně jako temperamentní a dravé. Myslím, že oba styly musí mít africké kořeny, protože určité prvky v rytmech a hudbě a určité pohyby jsou si velmi blízké.

Jak jsi se dostala k sambě?
Tančila jsem soutěžní sambu asi od patnácti let. Je trošku jiná, než ta typická karnevalová, i když některé prvky jsou stejné. Soutěžní samba je víc v napětí. Brazilská samba je uvolněnější. Proto jsem se kdysi moc těšila na seminář sambistky Jany v COTu, který se nakonec bohužel neuskutečnil, ale dalo mi to podnět se o pravou brazilskou sambu víc zajímat. Dnes už znám její různé formy, rozdíly mezi nimi a díky Janě, se kterou jsem v kontaktu, a díky mým dámám, které mě zásobují materiálem i známostmi, se jí opravdu dostávám na kloub. Myslím, že pro Evropany je pravá brazilská samba trošku nepochopitelná, ale učíme se rychle.

Máš ráda barevný karnevalový mumraj?
Moc :-))). Je to fantazie. Bohužel se mi ještě nepoštěstilo vidět to na vlastní oči, ale určitě bych se do Brazílie na nějaký karneval v nejbližších letech ráda podívala.

Co myslíš, je důležité spojení tanec a taneční kostým, jaký je tvůj úhel pohledu?
Tanec a taneční kostým se doplňují. To jsem pochopila za své soutěžní éry. Soutěžní tanec je estetický sport, takže diváci se musí mít na co koukat. Tanečnice na parketu musí být téměř dokonalá. Krásné líčení, šaty velmi výrazné barvou i střihem, aby na sebe v té změti párů upoutala pozornost, a úsměv. Na tanečnících musí být vidět, že tancují pro radost, že tanec není žádný problém. Proto také spousta lidí nechce tanec uznat jako sport. Ale zkuste je poslat na soustředění tanečníků. Už po hodině odpadnou :-)) Ale abych se vrátila k tomu kostýmu - Podtrhuje tanec a měl by s vystoupením korespondovat. To platí o všech typech tance. Pokud budu předvádět karnevalovou sambu, nemůžu si vzít konzervativní černé šaty. Musí to být výrazné a vyjadřovat živočišnost. Každý tanec je něčím zvláštní a na kostýmu by to mělo být vidět nejlépe na první pohled.

Co tě na sambě přitahuje?
Její živočišnost. Když jsem soutěžně tancovala, bylo mi vyčítáno, že nejsem na parketě moc temperamentní. Teď si tanec teprve naplno užívám. Nikdo nestojí okolo a nevrhá na mě porotcovsky zkoumající pohledy. Samba je plná svádivé hravosti i euforie, když tančíte na opravdu rychlou karnevalovou sambu a přestáváte ovládat nohy. Pak člověk zjistí, že se dostává do transu a tělo tancuje samo za sebe. V hlavě máte jasno a jen si užíváte tanec a hudbu. Necítíte únavu ani žádné problémy... ale pak ten návrat zpět... to se cítím, jak kdybych právě přišla z jiného světa :-)).

Co považuješ za svůj osobní úspěch?
Asi to, že mám co dát účastnicím a účastníkům mých lekcí. To, že v nich probouzím lásku k tanci. Samozřejmě byly v mé soutěžní kariéře i zlaté medaile a opravdu příjemné pocity... můj největší osobní úspěch jsou ale lidé, se kterými se setkávám. Díky tanci jsem poznala spoustu skvělých tanečnic a tanečníků a předáváme si dál své zkušenosti. Myslím, že ta vzájemná ochota se něco učit od toho druhého, to je největší úspěch.

Prozradíš mi svůj nejbližší plán do budoucna, který bys chtěla realizovat?
Chtěla bych rozjet kurzy a semináře ve stylu S-dance, který bude v dívkách a ženách probouzet jejich pravou ženskost. Takovou tu dračici, která si umí kohokoliv svým kouzlem omotat kolem prstu, když bude chtít. Chtěla bych, abychom v sobě objevily tu bohyni, jakou byla třeba Isis. Každá žena v sobě tu hravost a svádivost má, jen jí musí najít a vyzkoušet, kam pro ní v tom svém já sáhnout. Hodiny budou probíhat ve středně rychlém tempu a budou plné latinskoamerických póz, orientálních vln i moderních krokových variací…

Teď je čas na pozvánku. Kam bys mě pozvala, pokud bych se chtěla podívat a možná i vyzkoušet, jaká je vlastně ta samba a břišní tanec a latino- orient?
Nejbližší termín, kde bude možno vidět karnevalovou sambu v její pravé podobě, bude nejspíš Festival Music Marathon 13.5. v Praze, kde chystáme exhibici v průvodu a na Staroměstském náměstí. Do rytmu zahraje 60 samba bandů. Praha ožije karnevalem a bude to zkrátka vypadat jako v Riu :-).
Latino-orient, nebo pro mě interně S-dance, ten je zatím jen ve formě kurzu a seminářů v Plzni. Pracuji na nejlepší výuce, abych měla v létě co nabídnout na různých akcích. Jinak samozřejmě v létě proběhne spousta seminářů na téma samba, orient i S-dance. A pokud má někdo rád sambovou hudbu a hodiny v rychlém tempu, pak nejlepší odreagování bude samba Axé, což je fantastický druh samby, který kombinuje prvky samby, disko dance, hip hopu a podobně. Lektorka Jana je navíc sambová živočišnost sama :-).

O tanci více zde

 
Redakce Tance.cz
 
26. 4. 2006
 

 
 
Komentáře k tomuto článku: Datum  Autor  Předmět
27.4. 19:40 katka ...
11.5. 11:19 lukáš swing
27.5. 20:25 zuzíík - prázdný -
11.9. 11:00 Evka to Katka
11.9. 11:01 Evka to zuzíík
2.4. 16:23 Nikola - prázdný -
13.4. 00:35 Evka Samba seminar
18.8. 19:08 Evka pro všechny :-))
 


Zobrazit všechny komentáře
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip