Irský step v Městském divadle Brno

 
Úspěšná premiéra "vášnivého singspielu" Magická flétna je za námi a my se teď můžeme podělit o dojmy ze stepování na prknech profesionálního divadla. Je pravda, že ne každému amatérskému tanečníkovi, potažmo souboru, se podaří proniknout až za brány kamenného divadla a pro nás to je každopádně velká událost a neocenitelná zkušenost.
A jak k tomu všemu vlastně došlo?
Jistě lze souhlasit s tvrzením, že irský tanec a step je pro většinu lidí atraktivní podívaná. Nejinak tomu bylo i u režiséra a scénáristy Zdenka Plachého, který shlédl několik našich představení a poté nám nadšeně navrhl spolupráci na zmíněném projektu.
I když divadlo bylo pro nás vždycky vytouženou metou, zpočátku jsme tento závazek hodně zvažovali. Naše obavy se týkaly jednak poměrně krátké lhůty k nastudování projektu, zvláště když do něj měli být angažováni, vedle tanečníků z našeho souboru a z řad veřejnosti, také členové baletu divadla - v naprosté většině případů nestepaři - o zkušenostech s irským tancem ani nemluvě…
Irský step ostatně hraje v tomto kuse jednu z výrazných rolí: představuje moc, sílu a řád Sarastrovy říše. Svou technickou strohostí a přesností vyjadřuje dokonalost, chlad a sebekontrolu, které jsou v této říši hlavními hodnotami i zbraněmi.

Následoval rok příprav: psaní scénáře, komponování hudby, domluv a organizace. K samotnému tvoření choreografií bylo ještě daleko - to přišlo dle zvyklostí divadla až 2 měsíce před premiérou. Další vrásku na čele nám přinesla hudba. To, že není irská, ale přinejmenším experimentální, by ještě nemuselo být na závadu věci - o tom jsme ostatně věděli předem. Ukázalo se však, že se skladatel Petr Kofroň rozhodně ve svém tvůrčím rozletu nenechal nikterak "svazovat" pravidelnou rytmikou ani tempem. Hudba působí krásně a zajímavě, ale dlouho se nám zdálo, že je pro step absolutně nepoužitelná. Naše dilema nakonec vyřešil optimismus pana režiséra i hlavní choreografky a tak jsme se prostě vrhli do práce.

V určitém předstihu před oficiálním zahájením nastudování projektu jsme začali vést tréninky irského stepu. Byly sice nepovinné, ale po prvních dojmech se mezi tanečníky brzy rozkřiklo, že to není zase tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, a návštěvnost se zvýšila. Postupně jsme odbourávali odrazy z otevřených kolen, ladně rozevláté ruce a nutili "nešťastníky" do strohých, překřížených pozic. Na druhou stranu - devizou bylo krásné držení těla, pohybový rozsah a u mnohých i profesionální nasazení. Když se ohlížíme zpět - na dobu příprav - byla to dřina, ale zároveň práce, při které se rychle dostavují výsledky.

Mezičas tréninků vyplňovala spolupráce s režisérem a hlavní choreografkou na taneční přípravě stepařských obrazů. Pro nás to byl trénink vlastní fantazie a pohotovosti choreografických nápadů, které jsme předkládali k výběru. Odměnou nám byla spokojenost a uznání těchto umělců i několik sólových tanečních příležitostí v tomto projektu. Výsledkem toho všeho je MAGICKÁ FLÉTNA na prknech Městského divadla Brno.

Na scéně se představí téměř 130 účinkujících, z toho asi 40 tanečníků a stepařů, mohutný sbor, světově proslulý iluzionista a také řada herců a zpěváků. Známý příběh Paminy, Tamina, Sarastra, Papagena a Královny noci je postaven do zcela nových a překvapivých souvislostí. Je to na každý pád živé, místy až provokující, značně kontroverzní dílo, které nemůže nechat nikoho zcela chladným.

Anna Aujezká a Kamil Majda - La Quadrilla, Brno

Premiéra: 25. března 2006 - dále se hraje každý den, ale jen do 5. dubna !!!

Zdroj: Quadrilla Brno

 
Redakce Tance.cz
 
30. 3. 2006
 

 
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip