Historie Argentinského tanga

 

Starobylé argentinské tango bylo ovlivněné tangem "habanera", který nenese žádnou podobnost k argentinskému tangu jaké známe dnes. Tango habanera vzniklo ze dvou typů tanga: milonga s jejím vlivem v guajira flamengu a andaluzském tangu, také nazývaném "tango flamengo". Milonga se tančila a hrála na vesnicích po celé Argentině. Tango habanera vzniklo splynutím habanerského a andaluzského tanga.

Rytmus kytar hrajících tango flamengo nebo andaluzské tango nemohl být reprodukován orchestrálními nástroji nebo klavírem, a tak bylo upraveno pro habanera rytmus. Tango habanera bylo ještě slyšet v roce 1883, ale zaniklo koncem století. Tango habanera bylo plně spojené s první formou argentinského tanga. Pohupování v kolenou je spojováno s tancem nazývaným "candombe", který tančili afričtí černoši žijící v Buenos Aires. Tanečníci (muži)  měli při tanci candombe pokrčená kolena, ukazujíc své pohybové schopnosti v různých krokových variacích a otočkách.


Na začátku devatenáctého století, muž, velká osobnost, známý pod jménem "Compadrito", vytvořil uhlazenější formu starobylého argentinského tanga s jeho tradičními tanečními figurami. Jeho styl a taneční postoj působily na tehdejší svět velice mužně. "Compadrito" ironicky napodoboval tanečníky Candombe s jejich pokrčenými koleny, krokovými variacemi a otáčkami. Lidé tančící staré tango se shodnou, že první formy argentinského tanga, které vidíme dnes, pochází z let 1938 - 1940, doby krátkého působení zpěváka tanga, Carlose Gardela. Zlatý věk tanga spadá do 40 a 50 let. To, když si světové nahrávací společnosti zřídily své kanceláře v Buenos Aires. Po té se objevila spousta alb, jak orchestrálních, tak od různých zpěváků zpívajících tango.


Starobylé argentinské tango se nikdy netančilo s kastanětami nebo s květinou. Dnes v Buenos Aires nebo Rio de la Plata, rozeznáváme tři formy argentinského tanga: salón, fantasía, a scénický styl. Toto je jakási norma. Se zmezinárodněním tanga, do něj začaly pronikat cizí vlivy. Jevištní forma tanga, někdy také nazývaná jako "exportní", byla namířena k anglicky mluvícím lidem. Vně Argentiny měli lidé ze Severní Ameriky, jako první, možnost se seznámit s jevištním tangem, přineseným spolu s tanečními show tanečních společností z Buenos Aires. Na konci představení, se lidé ptali, zda také existují kurzy tohoto tance. Chtěli se naučit to, co viděli na jevišti. Někteří z tanečníků byli ochotni učit, ale uměli ukázat jen rutinní taneční techniku. Později byli vyzváni zkušení tanečníci z Buenos Aires, aby v Americe tento tanec učili. Když dorazili, velice těžko se jim vysvětlovalo, že správná forma argentinského tanga je ta, co se tančí v Buenos Aires, a ne ta, kterou viděli na jevišti.


Článek pro vás ze stránek ballroomcountry přeložil

 
Míša
Praha
 
1. 9. 2004
 

 
 
Komentáře k tomuto článku: Datum  Autor  Předmět
5.2. 23:19 Jakub Šmíd Tango
30.9. 11:24 Marek Štefan Docela zoufalá neznalost
13.12. 19:27 honza dobre
9.10. 10:48 Gilyana Argentinské tango
 


Zobrazit všechny komentáře
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip