Co je to line dance a jak se liší clogging? Aneb rozhovor s Davidem Dvořákem

 
Už jste někdy tančili line dance? Víte co to je? Jak vznikla přezdívka Medvěd? Zeptala jsem se Davida Dvořáka otázky nejen týkající se tance.

Jak ses k Line dance dostal? Co tě okouzlilo?

Jednou před lety jsem vyrazil tancovat do Německa a viděl jsem a také zkusil tancovat sólo. Zaujalo mě, že jde o tancování bez partnera, což řeší mnoho problémů, když jeden z „rodiny“ chce tancovat a ten druhý ne. A teď si to mohou lidé zkusit i v Centru tance a nemusí tak daleko cestovat.


Mohl bys nás seznámit s určitou charakteristikou line dance a cloggingu?

Začnu podobností - hodně terminologie je stejné pro oba druhy tance. Je to tím, že u obou jsou základem krokové variace a oba mají podobné předky. Line dance je určitě méně fyzicky náročný, nejedná se o údery, ale o kroky (i když i line dance může také nohy slušně zamotat). Clogging oproti tomu staví na stepování, je to ale jiná technika než klasický step. Máme na nohou dvojité plechy, které dělají více rámusu. Oba druhy jsou velmi rytmické a velmi krásné na tancování. Když se umí, tak i na koukání


Jak a kde tvoříš choreografie?

Choreografie se tvoří vlastně všude - když tě něco napadne, musíš si to poznamenat, vyzkoušet a pak rozvinout. Nápady se zkouší všude - na zastávce, v kanceláři, ve frontě… Já měl na zkoušení hotové choreografie takový prostor mezi psacím stolem a velkým kaktusem. Když se mi nedařilo, měl jsem modřinu od stolu a bodliny od kaktusu. Přiznám se ale, že si choreografie půjčuji i od jiných choreografů. Je to v tomto odvětví tance běžná věc.


Často vyučuješ v různých zemích, jak Tě ovlivnila výuka v zahraničí?

Vyučuji poměrně často (byly doby, kdy i sedm dní v týdnu). Teď čekáme rodinu a tak jsem se trochu „uklidnil“, ale nevím, jak to dlouho vydržím. S tancem jsem procestoval hodně. Učím totiž ještě country tance a moderní square dance (tanec ve čtverylkách na nápovědu) a pravidelně calleruji (napovídám a vyučuji) v Německu. Objevil jsem se také v Belgii, Holandsku, Polsku a samozřejmě na Slovensku.


Učíš raději začátečníky nebo pokročilé?

Na to je těžká odpověď. U začátečníků mě baví jejich větší zápal a taky je mnohdy víc vidět pokrok během kurzu. U pokročilejších je zase výhody, že výuka běží rychleji a mnohdy není třeba vysvětlovat tolik do hloubky. Je to různé, ale asi mě víc bere ta bezprostřednost nováčků - ti se většinou nebojí něco pokazit a neberou to tak tragicky, když k tomu dojde.


Co připravuješ na podzimní kurzy Centra Tance?

Letošní podzim asi nebude moc taneční vzhledem k rodině a projektu v práci. Ale určitě čekejte další kurzy line dance. V Centru Tance jsme totiž našli skvělé zázemí a příjemné lidi, bylo by škoda se tam nevracet. Uděláme nějaký kratší kurzík a na jaře to rozjedeme!


Jaká osobnost Line dance Tě asi nejvíce ovlivnila?

Abych pravdu řekl, spíše jsem byl ovlivněn osobnostmi mimo line dance. Ale v line dance to určitě byla Zuzana Cort ze Švédska.


Jak vznikla přezdívka Medvěd?

Když jsem začínal tancovat, první vedoucí-trenér na moji adresu pronesl: „Já toho medvěda naučím tancovat“. A už mi to zůstalo. Jestli se to povedlo, musíte posoudit sami na některé z mých lekcí.


Co děláš ve volném čase?

Nebudu módně plakat, že nic takového není. Snažím se najít čas na fotografování a hodně se „hrabu“ v počítačích. A pak mě baví výlety nejlépe po Jizerských horách, to je z Prahy na dostřel.


Raději maso nebo zeleninu?

Maso je lék!


Půjdeš raději do ZOO nebo do Botanické zahrady?

Do ZOO. Máme takovou tradici, chodíme tam na Štedrý den. Zkuste to, je to pěkný zážitek. Plno tatínků s kočárky, které maminky vyhnaly ven, aby nepřekáželi při přípravách. Těším se, že letos prvně vyjedu se synem s kočárkem 


Jaký je Tvůj oblíbený film?

Někdo to rád horké - Nobody‘s perfekt


Chcete si přečíst více nebo si jít zatančit line dance?

 
Jíťa
Redakce
 
1. 11. 2008
 

 
 
Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Předmět

Komentář
ověření
  pro odeslání příspěvku je nutné opsat kód v obrázku vpravo
 
 
Novinky na email

Chcete být informováni o všech novinkách serveru tanec.cz? Zadejte váš email. 
 
 
 
Anketa
Kdo je (dle Vás) nejlepší současný tanečník FACE DANCE v Hollywoodu?
Hlasovat můžete jen jednou. Help a více o Face Dance 18.4.2006.
 
 
tance.cz
Naše ikonka
 
 
tv pohoda Právě dnes Centrum orientálního tance
 
MediaNews humanisticke centrum narovinu dancing club Kolín
 
marykay.cz kult.cz strobe.cz
 
missorient.cz www.zenamanazerka.cz TOPlist

 
Aktuálně Novinky Akce Etno Africký tanec Flamenco Romský tanec Řecký tanec Folklór Historické tance Lidový tanec Klasika Balet Swing Latina Argentinské tango Cha cha Jive Paso doble Rumba Salsa Samba Moderna Break Dance Flirt dance Hip Hop Jazzový tanec Pole dance r´n´b Scénický tanec Současný tanec Step Street Dance Orientální tanec Břišní tanec Indický tanec Indonéský tanec Kathak Perský tanec Western Country tanec Irský tanec Line Dance Skotský tanec Zumba Zumba Články Čtení Tanec Zdraví Život Rozhovory Cestování Zajímavosti Drbárna Soutěže Náš tip